Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Covasna

Primii zece sportivi

2019

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

Cei mai buni sportivi ai judeţului Covasna in anul 2014

 

Loc

Numele şi prenumele

Clubul –   ramura sportivă

Puncte

Rezultate

1

Incze Kriszta

lupte libere, CSS-CSM

91 p

Loc I     CN J I   

Loc II    60 kg CN S

Loc III   CE J I   

Loc II    CSM  Superliga

Loc V     CM J     

Loc I     Cupa Romaniei

2

Lingurare Madalina

lupte libere, CSM

62 p

Loc V     CE S                 

Loc III   CN S                 

Loc I     CN U 23

Loc II    CSM – Superliga 

3

Blázer Imola

atletism, CSS

48.5 p

Loc I     60 mg – CN  Sală J II

Loc III   400 m - 57,31 CB J II

Loc I     Romania 4X100 m   CB J II

Loc II    400 mg –CN J I 

Loc I     Romania 4X400 m CB JI             

Loc III   400 mg CB J I   

Loc I      400 mg CN J II             

Participare CM J I

4

Ganciu Iulian

atletism, CSM

47 p

Loc I     800 m – tineret CN Sală ST

Loc II    800 m – seniori CN Sală ST

Loc III   1500 m – tineret CN Sală ST

Loc II    CSM  Sf.Gheorghe, CN st.            

Loc II    800 m – 1:52.14 CN T    

Loc II    1500 m- 4:03.02 CN T    

5

Anca Petrea

lupte libere, CSM

37 p

Loc I     55 kg CN S        

Loc I     69 kg CN U 23   

Loc II    CSM – Superliga                     

6

 Purcea Florin

atletism, CSM

31 p

Loc I     400 m – seniori  CN Sală ST

Loc I     400 m – tineret CN Sală ST

Loc II    CSM  Sf.Gheorghe, CN st.

7

Zimmermann Roland

karate, Shoto Team

30 p

Loc II    CN S shotokan               

Loc II    CN S shobu ippon kumite

Loc I     CN U 21 echipe              

Loc I     Cupa Romaniei U 21       

Loc III   Cupa Romaniei S                       

Loc III   Cupa Romaniei U 21 echipe

8

Bădila Emanuel

gimnastică ,CSM

29 p

Loc I     individual compus CN J I 

Loc I     sol CN J I                      

Loc I     cal cu mânere CN J I      

Loc II    bară fixă CN J I  

9

Trofin Cosmin

atletism,  CSS-CSM

27 p

Loc III   800 m – tineret CN Sală ST

Loc I     800 m - 1:56.16 CN Sală J I

Loc I     1500 m - 4:00.16 CN Sală J I

Loc II    CSM  Sf.Gheorghe, CN stafete

10-11

Mandalian Zaven

culturism , CS Apollo

20 p

Loc III   +180 cm CN classic       

Loc III   85 kg CN S                    

Loc III   perechi CN S                 

Loc I     +180 cm   Cupa Romaniei           

10-11

Todor Balázs

karate, Shoto Team

20 p

Loc I     CN U 21                        

Loc I     CN U 21 echipe              

Loc I     Cupa Romaniei U 21       

Loc I     Cupa Romaniei U 21 echipe

 

2013

CEI MAI BUNI 10 SPORTIVI AI ANULUI 2013

Loc
Numele şi prenumele
Clubul –   ramura sportivă
Puncte
Rezultate
1
Incze Kriszta
lupte libere, CSS-CSM
127 p
loc III CM J II 

loc II CE J II

loc 5 CE J I

loc I CN J I 

loc I CN J II

loc I CN CSS
 
loc II CN S

loc I Cupa Romaniei J I            
2
Lingurare Madalina
lupte libere, CSM
75 p
- loc I Jocurile Francofone                           - loc I CN sen.
3
Todor Balazs
karate, Shoto-Team
62,5 p
loc II CE cu echipa Romaniei
 
loc V CE
 
loc III CN S
 
loc III CN T 
 
loc III Cupa Romaniei T
4
Trofin Cosmin
atletism,  CSS-CSM
34 p
participare CM J II

loc II CB J II pista 1500m

loc III CN T sala 800 m

loc I CN J II sala 800m
 
loc I CN J II pista 800 m

loc I CN J II pista 1500 m
 
 
5
 Purcea Florin
atletism, CSM
30 p
participare CE T

loc I CN S 400 m

loc I CN T 400 m
 
 
6
Blázer Imola
atletism, CSS
28,5 p
loc VI FOTE J II 400 mg

loc II CN J II sala 60 mg 

loc I CN CSS J I pista 400mg

loc I CN J II pista 400 mg

loc I CN J I pista 400 mg
 
 
7
Ganciu Iulian
atletism, CSM
23 p
loc II CN T pista 1500 m   
 
 loc III CN S pista 1500 m

 loc III CN T pista 800 m
 
 
8
Pancescu Alin
ju jitsu, CSM
22,5 p
 loc V CM J I 

loc II CN S   

loc I CN J I
 
 
9
Emanuel Bădila
gimnastică ,CSM
20 p
loc I CN J II –sol

loc I CN J II –cal cu manere 

loc I CN J II –bara fixa

loc II CN J I -sol
 
 
10
Lukács Arnold
judo,Lic.Nagy Mózes
15 p
loc I CN U21

loc II CN U23

 

2012

CEI MAI BUNI 10 SPORTIVI AI ANULUI 2012

  

Loc

Numele şi prenumele

Clubul –

ramura sportivă

Puncte

Rezultate

 1.

Estera Dobre

lupte libere, CSM

230 p

- loc II CE sen.

- loc I  CN sen.

- loc 7 CM sen.

 2.

Vass Hunor

karate, Shoto-Team

182,25 p

- loc III CM sen.

- loc I CN sen.

 3.

Lingurare Madalina

lupte libere,CSM

166 p

- loc III CE jun.

- loc 8 CM jun

- loc III CN sen.

- loc I CN jun.

- loc I Cupa Romaniei

 4.

Bobocel Ancuta

atletism, CSM-Dinamo Buc.

105 p

- participare JO

- loc 5 CE

- loc I CN sen.

 5.

Florin Purcea

atletism, CSM

104 p

- loc III CB

- loc III CB

- loc II CN sen.

- loc I CN tin. 

- loc I CN tin

 6.

Alexe Bogdan

karate, Shoto-Team

81 p

- loc I CM jun.

- loc I CN jun. Shotokan

- loc I CN jun. WKF

 7.

Deak Zsombor

duatlon, SK Aluta

74,25

- loc II CE tin.

- loc II Cupa Mondiala-etapa, tin.

 8.

Tompa Krisztian

motocros, CS Sugas

70,20

- loc III CM jun

- loc II CB

- loc III CN

 9.

Lukács Arnold

judo,Lic.Nagy Mózes

70 p

- loc II CB

- loc I CN CSS

- loc I CN U20

- loc I CN U 20 echipe

- loc III CN U23

- loc III CN U23 echipe

10.

Kanabé Szilárd

tenis de masă,

 Lic.Nagy Mózes

56 p

- loc I CN CSS

- loc III CN jun, indiv., dublu, dublu mixt

- loc II CN tin, dublu mixt

- loc III CN tin, dublu

 

2011

CEI MAI BUNI 10 SPORTIVI AI ANULUI 2011

 
 
Loc
Numele şi prenumele
Clubul –
ramura sportivă
Puncte
Rezultate
 1.
Estera Dobre
lupte libere, CSM
180 p
- loc II CE sen.
- loc I  CN sen.
 2.
Kanabé Szilárd
tenis de masă, Lic.Nagy Mózes
64 p
- loc II CB, cu echipa
- loc III CB, individual şi dublu
- loc I CN CSS
- locII CN ONSS
- loc II CN jun I.
- loc III CN sub 21 ani, individual şi dublu
3.
Szőke Attila
ju jitsu, CSM,
54  p
- loc II CB sen.
- loc I CN sen. 
- loc II CN sen.
4.
Florin Purcea
atletism, CSM
40,75  p
- loc III CN sen. 800 m
- loc II CN tin. 400 m
- loc III CN tin.4X2 ture
5.
Bodó Zoltán
echitatie, Lipicai Lovas Klub
29,7 p
- loc II CN sen.  atelaje echipe
- loc III CN sen. atelaje
6.
Lukács Arnold
judo,Lic.Nagy Mózes
28 p
- loc I CN CSS
- loc II CN U20
- loc II CN U 20 echipe
7.
Incze Kriszta
lupte libere, CSS
26 p
- loc I CN CSS
- loc I CN jun II
- loc I CN jun III
8.
Mihaela Munteanu
lupte libere, CSM
24  p
- loc II CN sen.
9.
Cristian Ştefan
culturism
20,25 p
- loc I CN sen.
10.
Blázer Imola
atletism, CSS
20,15 p
-loc I CN jun III, 60 mg
- loc I CN jun III, 80 mg
- loc I CN jun III, 200 m
- loc III CN jun III,60 m

 

2010

CEI MAI BUNI 10 SPORTIVI AI ANULUI 2010
 
 
Loc
Numele şi prenumele
Clubul –
ramura sportivă
 Puncte
Rezultate
  1.
ESTERA DOBRE
lupte libere, CSM
330 p
CM-loc V       
CE- loc II                    
CN- loc I  individual    
CN- loc I echipe
2.
MIHAELA MUNTEANU
lupte libere,CSM
182 p
CE Jun.-  loc I
CN Sen.- loc III  individual
CN Sen.- loc I echipe  
CN Jun.- loc I individual
CN Jun.- loc I echipe
3.
TATÁR OTTILIA
lupte libere, CSM
86 p
CN Sen.- loc II  individual
CN Sen.- loc I echipe  
CN Jun.- loc I individual          
CN Jun.- loc I echipe
4.-5.
ROXANA IANCULOVICI
lupte libere,CSM, dublă legitimare
70p
CM – loc 15    40 p
CN- loc I  individual    
CN- loc I echipe
4.-5.
ADINA POPESCU
lupte libere, CSM
70 p
CE Jun.loc 10
CN Jun.loc I
CN Sen.loc I echipe
CN Jun.loc I echipe
6.
KANABÉ SZILÁRD
tenis de masă, Lic.Nagy Mozes, Tg.Secuiesc
48 p
CB Jun.- echipa României loc II
CN Jun.I- loc III, dublu
CN Jun.I- loc III, dublu mixt
CN Jun.II-loc I,  simplu
CN CSS loc I
CN ONSS loc II
7.
DIACONU ALEXANDRU
duatlon-triatlon, Tri-Aluta
46,2 p
CN Sen- loc I triatlon
CN Sen- loc II duatlon
8.
DACZÓ ATTILA
hochei pe iarbă, Hochey Club
42 p
CE Jun II-locIV cu echipa României
CB Jun II-loc III cu echipaRomâniei
CN JunIII-loc III cu echipa Hochey Club
9.
NAGY HANNA
escaladă
41,85 p
CN Sen.- loc I
CN Jun.- loc I
Cupa României loc I
10.
IVAN VASILOV
ju jitsu, CSM
40,5 p
CB Sen- loc II
CN Sen- loc I

 

2009

CEI MAI BUNI 10 SPORTIVI AI ANULUI 2009
 
 
Loc
Numele şi prenumele
Clubul –
ramura sportivă
 Puncte
Rezultate
1.
Estera Dobre
lupte libere, CSM
210 p
CE seniori         loc II  
CN seniori        loc I individual
CN seniori  loc I  echipe
2.
Roxana Ianculovici
lupte libere, CSM    (dublă legitimare)
161 p
CM juniori      loc II                              
CE seniori        loc V                           
CE juniori        loc V
CN juniori        loc I  individual
CN juniori        loc I  echipe                   
CN seniori        loc I  individual       
CN seniori       loc I  echipe                 
Cupa României loc I       
3.
Kanabé Szilárd
tenis de masa
144 p
CE juniori       loc III    echipe
 CB juniori      loc I       echipe             
                         loc I       dublu             
                         loc II     simplu
CN cadeţi      loc I       simplu  
                        loc I       dublu               
                        loc I       dublu mixt        
TOP 12          loc I       simplu      
CN CSS        loc II      simplu
CE juniori      loc III    echipe
CB juniori      loc I       echipe           
                        loc I       dublu             
                        loc II     simplu
CN cadeţi      loc I       simplu  
                        loc I       dublu               
                        loc I       dublu mixt        
TOP 12            loc I       simplu        
CN CSS          loc II      simplu
4.
Mihaela Munteanu
lupte libere
136 p
CM juniori        loc 12  
CE juniori         loc V               
CN seniori        loc I     echipe
CN seniori        loc II     individual        
CN juniori        loc I     individual           
CN juniori        loc I      echipe
Cupa României loc I    
5.
Lukács Arnold
judo
63 p
CM juniori  loc 7.                                   
CE juniori   loc 7.                                
CB U 17           loc I                                     
CN U17            loc I    individual
CN U17            loc I    echipe
6.
Vlej Zsombor
gimnastica
58 p
CN juniori        loc I     inele                 
CN juniori        loc II    paralele
CN juniori        loc III   indiv.compus
CN juniori        loc III   sol      
CN CSS          loc I      inele   
CN CSS          loc I     paralele
7.
Bajzáth Brigitta
ju-jitsu
56,7 p
CB seniori        loc III                             
CB juniori         loc II                              
CN juniori Fichting       loc I                            
CN seniori  - ,, -           loc I                  
CN juniori Duo-demonstrativ  loc III    
8.
Szőke Attila
ju-jitsu
49,9 p
CB seniori                    loc II                 
CN seniori Fichting       loc II                             
CN seniori Duo-demonstrativ loc III                
9.
Bucur Adrian
gimnastica
48 p
CN seniori        loc II   indiv.compus      
CN seniori         loc II inele
10.
Lepedat Iván
karate
45,9 p
CN cadeţi Kata-Kumite loc I                              
CN  tineret Shotokan     loc I   
CN juniori Kata               loc II
CN juniori Kumite          loc II
CN tineret Kumite           loc I 

 

SISTEMUL DE ACORDARE A PUNCTELOR

pentru rezultatele obţinute în diferite competiţii interne şi internaţionale

 

  1. COMPETIŢII INTERNAŢIONALE OFICIALE

 

COMPETIŢIA

LOCUL/PUNCTE

I

II

III

IV

V

VI

JOCURI OLIMPICE

500

300

200

150

100

80

CAMP.MONDIAL – seniori

200

150

120

90

60

30

CAMP. MONDIAL – tineret/juniori

90

65

50

40

25

15

CAMP. MONDIAL - cadeti

70

55

45

35

25

10

CAMP. EUROPEAN – seniori

100

75

60

45

30

15

CAMP. EUROPEAN – tineret / juniori

50

35

30

22

15

8

CAMP. EUROPEAN – cadeti

(Zilele Olimpice ale Tineretului European)

40

30

25

17

12

6

CUPA MONDIALA – seniori

70

50

40

 35

30

25

CUPA MONDIALA – juniori

30

20

15

12

10

8

CUPA EUROPEANA – seniori

50

30

25

20

15

10

CUPA EUROPEANA – juniori

25

20

15

10

8

5

JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE

(Studentesti, Militare, Feroviare)

50

30

20

15

12

10

CAMP. BALCANIC - seniori

20

15

10

 

 

 

CAMP. BALCANIC - tineret / juniori

10

5

3

 

 

 

CAMP. BALCANIC - cadeti

10

5

3

 

 

 

 

  1.  CAMPIONATE NAŢIONALE OFICIALE

 

COMPETITIA

LOCUL / PUNCTE

LOC 1

LOC 2

LOC 3

CAMPIONAT NATIONAL - seniori

15

12

10

CAMPIONAT NATIONAL  - tineret

10

7

5

CAMPIONAT NATIONAL – juniori I

8

5

4

CAMPIONAT NATIONAL  - juniori II

5

3

2

CAMPIONAT NATIONAL  - juniori III

4

2

1

CUPA ROMÂNIEI – seniori/tineret

10

8

5

CUPA ROMÂNIEI – juniori

4

3

2

 

CRITERII DE ACORDARE A PUNCTELOR:

 

  1. pentru probele olimpice, individual/echipaj/echipă(sport individual), punctele se atribuie conform tabelelor;
  2. pentru probele neolimpice, individual/echipaj/echipă (sport individual), se acordă 50% din punctajul prevăzut în tabele;
  3. pentru jocurile sportive se acordă dublu punctajul raportat la probele individuale, atât la competiţiile internaţionale, cât şi la cele naţionale;
  4. pentru recordurile olimpice, mondiale, europene, balcanice, natţonale se acordă jumatate (1/2) din punctajul prevăzut pentru primul loc, din competiţia echivalentă a recordului respectiv, din tabelele anterioare;
  5. pentru sportivii cu dublă legitimare, cu cluburi din alte judete, punctajul este de 50% din cel obtinut;
  6. la disciplinele sportive unde sunt organizate faze zonale, turnee semifinale şi finale, punctajul se va majora cu 50%;
  7. pentru participanţii la jocurile Olimpice, care au terminat competiţia şi nu s-au clasat în  primele 6 locuri, li se vor acorda 60 de puncte, iar pentru participanţii la CM care au terminat competiţia şi nu s-au clasat în primele 6 locuri, li se vor acorda 25 de puncte.

 

Sport

Tineret

Image