Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Covasna

Calendar competitional - 2011

CALENDAR SPORTIV PE ANUL 2011

I.P1 – Programul “Promovarea sportului de performanţă”

A.Campionate naţionale – etape locale şi judeţene

Nr

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

sexul

Data

Locul

M

F

1

Campionatul naţional

jud

Tenis de masă

sen

x

 

26 febr

Tg.Secuiesc

2

Campionat naţional -Cros

jud

Atletism

copii jun.

x

x

20 martie

Reci

3

Campionat naţional

jud

Atletism

copii I,II

x

x

19 mai

Sf.Gheorghe

4

Campionat naţional

jud

Gimnastica

copii

x

 

4 iun

Sf.Gheorghe

5

Campionat naţional

jud

Atletism

jun. I-III

x

x

9 iunie

Sf.Gheorghe

6

Campionat naţional

jud.

Lupte libere

junII,copii

x

x

24 sept.

Sf.Gheorghe

B.Alte competiţii locale, judeţene, interjudeţene

Nr

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.

de vârsta

sexul

Data

Locul

M

F

1

Cupa de iarna

jud.

Şah

sen

x

 

feb.-mart.

Sf.Gheorghe

2

Concurs de sală

jud.

Atletism

jun

x

x

13 ian

Sf.Gheorghe

3

Cupa Fashion

interjud

Hochei pe gheaţă

copii

x

 

20 ian.

Tg. Secuiesc

4

Concurs de sală

jud

Atletism

copii

x

x

20 ian

Sf.Gheorghe

5

Campionat jud. -retur

mun.

Baschet

seniori

x

 

ian-mai

Sf.Gheorghe

6

Cupa Nagy Mozes

interjud

Handbal

jun

 

x

ian

Tg.Secuiesc

7

Campionat  de minibaschet

jud

Baschet

copii

x

x

febr-iun

 

8

Cupa Electrica

interjud

Tenis de masă

jun

x

x

feb

Sf.Gheorghe

9

Cupa Prieteniei

interjud

Lupte libere

jun

x

x

14 feb

Sf.Gheorghe

10

Turneul celor 4 oraşe

interjud

Handbal

jun

x

 

19 febr

Sf.Gheorghe

11

Cupa Carnaval

interjud

Baschet

jun

x

 

febr

Sf.gheorghe

12

Cupa Sperantelor

jud

Gimnastica

jun.IV

x

 

19 martie

Sf.Gheorghe

13

Cupa Tri-Aluta

jud

Înot

jun-copii

x

x

martie

Sf.Gheorghe

14

Memorial Codruţ Morar şi Jani Ferenc

interjud

Carting

juncopii

x

x

apr

Int.Buzăului, Tg.Secuiesc

15

Shoto-Team Karate Show2011

jud

Karate

copii,jun

x

x

23 apr

Sf.Gheorghe

16

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Gimnastică

jun-copii

x

 

aprilie

Sf.Gheorghe

17

Concurs ALUTA

interjud

Atletism

jun.

x

x

7 mai

Sf.Gheorghe

18

14.Speed Racing

inerjud

Automobilism

sen

x

 

mai

Sf.Gheorghe

19

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Handbal

jun

x

x

mai

Sf.Gheorghe

20

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Arte martiale

toate

x

x

mai

Sf.Gheorghe

21

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Tenis

toate

x

x

mai

Sf.Gheorghe

22

Cupa Nagy Mozes

interjud

Fotbal

jun.

x

 

mai

Tg.Secuiesc

23

Cupa CSM

interjud

Gimnastică

jun

x

 

mai

Sf.Gheorghe

24

Cupa Shoto-Team

interjud

Karate

jun,copii

x

x

21 mai

Sf.Gheorghe

25

Cupa Nagy Mozes

interjud

Baschet

jun.

x

 

mai

Tg.Secuiesc

26

Cupa C.Brancusi

jud

Judo,arte mart.

 

x

x

mai

Sf.Gheorghe

27

Cupa Benedek

interjud

Gimnastica

copii,jun

x

 

28 mai

Sf.Gheorghe

28

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Handbal

jun III

x

 

28 mai

Sf.Gheorghe

29

Cupa de Vara

interjud

Fotbal

jun

x

 

4 iun

Sf.Gheorghe

30

Cupa Ziua copilului

jud

Baschet

copii

x

x

iun.

Sf.GheTg.Sec.

31

Cupa Micul Samurai

interjud

Judo

copii

x

x

iun.

Sf.Gheorghe

32

Cupa Pentru Comunitate

interjud

Tenis

toate

x

x

iun.

Sf.Gheorghe

33

Shoto-Camp

interjud

Karate

Jun,copii

x

x

20-25 iun

Cernat

34

Cupa Tri-Aluta

internaţ

Triatlon

jun-sen

x

x

aug

Sf.Gheorghe

35

Memorialul Baczoni Pal

interjud

Lupte libere

copii,

x

x

25 sept.

Sf.Gheorghe

36

Memorialul Grecu Stelian

interjud

Baschet

jun

x

 

sept

Tg.Secuiesc

37

Festival Off  Road

interjud

Auto

sen

x

 

sept.

Covasna

38

Campionat jud -tur

jud

Baschet

seniori

x

 

oct.-dec

Sf.Gheorghe.

39

Memorial Bogdan Antal

interjud

Baschet

jun

x

x

15 oct.

Sf.Gheorghe

40

Campionat  jud.  -tur

jud

Baschet

copii

x

x

oct.-noi

Tg.Secuiesc

41

Cupa Master

interjud

Karate-do

toate

x

x

oct

Covasna

42

Memorialul Dr.Elekes Dezso ed.XXXX

jud

Şah

sen

x

 

oct-dec.

Sf.Gheorghe.

43

Cupa Tg.Secuiesc

interjud

Judo

jun

x

x

oct.

Tg.Secuiesc.

44

Cupa Gabriela Rotis

interjud

Handbal

jun III

 

x

6 noi

Sf.Gheorghe

45

Cupa Mos Nicolae

jud

Karate

jun,copii

x

x

3 dec

Sf.Gheorghe

46

Cupa  Secuiana

interjud

Tenis de masa

jun

x

 

3-4 dec

Tg.Secuiesc.

47

Cupa de Craciun

interjud

Baschet

jun

x

 

10-11 dec

Sf.Gheorghe

48

Cupa Mikulas

jud

Fotbal

jun

x

 

18 dec

Cernat

II.P2 – Programul “Sportul pentru Toţi”

A.Acţiuni/Activităţi în colaborare cu federaţia “Sportul pentru Toţi” 

Nr

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

Sexul

Data

Locul

M

F

1

               

2

               

3

               

B.Acţiuni/Activităţi proprii

Nr.

crt

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

sexul

Data

Locul

M

F

1.

Concurs de schi

local

schi

jun copii

x

x

ian

Int. Buzăului

2

Memorialul

Kelemen Attila

judeţ

tenis de masă

sen

x

x

15 ian.

Tg.Secuiesc

3

Cupa BOBO

jud

bowling

sen

x

x

17-23 ian

Sf.Gheorghe

4

5. Winter Cup

interjud

automobilism

sen

x

 

22 ian. 

Covasna

5

Cupa Haromszek

jud

gimnastică

copii

x

x

29 ian

Sf.Gheorghe

6

Serbarile Zăpezii

jud

automobilism

schi, sanie,

toate

x

x

febr

Comandau

7

Trofeul Gerar

interjud

Schi, sanie

jun-copii

x

x

febr

Int.Buzăului

8

Camp. Judeţean echipe

jud

bowling

sen

x

x

febr-mai

Sf.Gheorghe

9

Cupa de Iarnă

interjud

baschet

jun

x

 

febr

Tg.Secuiesc

10

Campionii Buzoaelor

interjud

schi

jun-copii

x

x

febr

Int.Buzăului

11

Cupa AKTA

interjud

schi

jun-copii

x

x

martie

Int.Buzăului

12

Cupa ISJ  et.II-a -cros

judet

atletism

I-VIII

x

x

20 martie

Reci

13

Cupa 8 Martie

jud

bowling

sen

x

x

1-8 martie

Sf.Gheorghe

14

Bucuriile Iernii

interjud

schi

jun-copii

x

x

martie

Int.Buzăului

15

Cupa Baraoltului  ed.XII

internat

dans, gimnastica

gimnaziu, liceu

x

x

28-30 apr.

Baraolt

16

Cupa  Torpy

interjud.

tenis

veterani

x

 

apr.

Sf.Gheorghe

17

Cupa Primăverii

jud

cros

copii,jun

x

x

apr.

Covasna

18

Ziua de alergare

Gall Lajos ed. XXI

internaţ

atletism

toate

x

x

7 mai

Sf.Gheorghe

19

Zilele Sportive

jud

automobilism

seni

x

 

mai

Sf.Gheorghe

20

Cupa ISJ  et.III-a

judet

atletism

V-VIII

x

x

27 mai

Sf.Gheorghe

21

Cupa Ziua Tineretului

jud

tenis

juniori

x

x

mai

Covasna

22

Recordurile Buzoaielor

jud

atletism

Jun-copii

x

x

mai

Int.Buzăului

23

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

bowling

sen

x

x

2-8 mai

Sf.Gheorghe

24

Cupa Elesztgeto

Jud

atletism

Jun,copii

x

x

mai

Sf.Gheorghe

25

Cupa Sf.Gheorhge

Jud

duatlon

toate

x

x

8 mai

Sf.Gheorghe

26

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

handbal

veterani

x

 

mai

Sf.Gheorghe

27

Cupa Sf.Gheorghe

jud

badminton

copii;jun

x

x

mai

Sf.Gheorghe

28

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

tenis

veterani

x

x

20-23 mai

Sf.Gheorghe

29

Cupa Sf.Gheorghe

jud

fotbal tenis

seniori

x

 

28 mai

Sf.Gheorghe

30

Crosul  Olimpic

jud

atletism

toate

x

x

26 mai

Sf.Gheorghe

31

Zilele Sportive Sf.Gheorghe

interjud

 

toate

x

x

26-28 mai

Sf.Gheorghe

32

Zilele Orasului Baraolt

jud

automobilism, ciclism atletism,fotbal, skandenberg,  handbal, tenis, tenis de masa,

toate

x

x

iunie

Baraolt

33

Cupa Zilele Sportive

jud

bowling

sen

x

x

23-29 mai

Sf.Gheorghe

34

Zilele Turia

interjud

automobilism

sen

x

 

19 iunie

Turia

35

Cupa Ziua copilului

jud

baschet

copii

x

x

iun.

Sf.Ghe.-Tg.Sec.

36

Trofeul Pui de Brad

interjud

orientare

copii

x

x

5-7 iun.

Înt.Buz.ăului

37

Camp judeţean-ind

jud

bowling

sen

x

x

iunie

Sf.Gheorghe

38

Mersul pe jos

jud

drumeţie

toate

x

x

13 iunie

Sf.Ghe-Şugaş

39

Combaterea sedentarismului

jud

aerobic

jun, sen

 

x

iunie

Sf.Gheorghe

40

Cupa Speranţelor

local

tenis

jun-copii

x

x

10 iunie

Sf.Gheorghe

41

Camp.zonal de fotbal

jud

fotbal

seniori

x

 

iul-aug

Int.Buzăului

42

3. Aita Mare

interjud

automobilism

sen

x

 

iulie

Aita Mare

43

Zilele Ojdula

local

minifotbal,T.masa

seniori

x

 

22-24 iulie

Ojdula

44

Cupa de vară

jud

fotbaltenis

toate

x

 

iulie

Sf.Gheorghe

45

Semimaratonul

Sfântu.Gheorghe ed.9

interjud

atletism

toate

x

x

30 iulie

Sf.Gheorghe

46

Zilele Orasului Covasna

jud

automobilism, atletism, minifotbal, karate, tenis de masa, sah

toate

x

x

sept.

Covasna

47

Camp.judeţean-echipe

jud

bowling

sen

x

x

sept-dec

Sf.Gheorghe

48

Concurs Orientare

interjud

orientare

jun

x

x

sept.

Int.Buzaului

49

Cupa Peter Laszlo

jud

atletism

jun.

x

x

28 sept

Sf.Gheorghe

50

Cupa de Toamnă

jud

tenis

toate

x

x

25 sept

Sf.Gheorghe

51

Off Road

interjud

automobilism

sen

x

 

3-4sept

Băţanii Mari

52

Cupa Peter Laszlo

interjud

atletism

jun.

x

x

oct.

Sf.Gheorghe

53

Cupa Erdovidek

jud.

cros

toate

x

x

8 oct.

Baraolt

54

Cupa pt.Comunitate

jud

tenis

veterani

x

 

7-9 oct

Sf.Gheorghe

55

Concurs atletism

local

atletism

jun-copii

x

x

oct

Int.Buzăului

56

Concurs

local

tenis de masă

juniori

x

x

oct

Baraolt

57

Cupa Bakk Arpad

jud

tenis

veterani

x

 

oct

Sf.Gheorghe

58

Cupa Prodspicom

jud

bowling

sen

x

x

16-20 noi

Sf.Gheorghe

59

Cupa ISJ et. I-a

jud

atletism

I-VIII

x

x

23 noi

Sf.Gheorghe

60

Campionat zonal

jud

baschet

jun

x

x

noi

Int.Buzăului

61

Cupa Tri-Aluta

jud

înot

jun-copii

x

x

noi

Sf.Gheorghe

62

7. Off Road Trophy

interjud

automobilism

sen

x

 

18-20 noi

Covasna

63

Crosul de Toamnă

local

atletism

jun-copii

x

x

noi

Int.Buzăului

64

Campionat zonal

jud

handbal

jun

x

x

noi

Int.Buzăului

65

Cupa Unirii

interjud.

fotbal  fete

liceu

x

x

dec.

Sf.Gheorghe

66

Crosul Mos Nicolae

jud

atletism

gradinita, Cl.I-IV

x

x

3 dec

Sf.Gheorghe

67

Cupa de Iarnă

local

fotbal tenis

seniori

x

 

28 noi

Sf.Gheorghe

68

Covasna in mişcare

local

minifotbal

sen

x

 

10-11dec

Covasna

69

Cupa de Iarnă

jud.

înot

copii,jun.

x

x

15 dec

Sf.Gheorghe

70

Cupa Mos Nicolae

jud

handbal

copii,jun

x

x

10-11dec

Baraolt

71

Cupa Mr Mikulas

jud

automobilism

sen

x

 

4 dec

Sf.Gheorghe

C.Campionate şcolare – etape locale şi judeţene

Nr

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Cat vârsta

clasa

sexul

Data

Locul

M

F

1.

Camp.de Handbal- urban

judeţ

handbal

V-VIII

 

x

8 ian

Sf.Gheorghe

2.

Campionat de Baschet

judeţ

baschet

V-VIII

 

x

8 ian

Ghelinţa

3.

Campionat de Baschet

judeţ

baschet

V-VIII

x

 

9 ian

Sf.Ghe

4.

Camp. de Fotbal - rural

judeţ

fotbal t. r.

I-IV

x

 

15 ian

Cernat

5.

Camp. de Badmington

judeţ

badmington

V-X

x

x

15 ian

Sf.Gheorghe

6.

Campionat de Schi

judeţ

schi alpin

I-XII

x

x

ian/febr.

Şugaş Băi

7.

Camp.de Handbal- rural

judeţ

handbal

V-VIII

x

 

28 ian

Breţcu

8.

Camp de Fotbal – rural

judeţ

minifotbal

V-VIII

x

 

12 feb

Zagon

9.

Campionat de Fotbal

judeţ

fotbal t.r.

IX-XII

x

 

12 feb

Sf.Gheorghe

10.

Campionat de Handbal

judeţ

handbal

IX-XII

 

x

13 feb

Covasna

11.

Campionat de Volei

judeţ

volei

V-VIII

x

x

feb

Sf.Gheorghe

12.

Camp.de Handbal- rural

judeţ

handbal

V-VIII

 

x

26 feb

Zăbala

13.

Campionat de Gimnastică

judeţ

gimnastică

I-VIII

x

x

5 martie

Baraolt

14.

Campionat de Baschet

judeţ

baschet

IX-XII

x

x

martie

Tg.Secuiesc

15.

Campionat de Fotbal

judeţ

fotbal t. r.

IX-XII

 

x

mai

Sf.Gheorghe

16.

Camp. de Bowling

judeţ

bowling

V-VIII

x

x

5 mai

Sf.Gheorghe

17.

Campionat de Fotbal

judeţ

fotbal t.r.

V-VIII

 

x

7 mai

Covasna

18.

Camp. de Bowling

judeţ

bowling

IX-XII

x

x

12 mai

Sf.Gheorghe

19.

Campionat Judeţean

judeţ

atletism

I-IV

x

x

oct

Sf.Gheorghe

20.

Campionat Judeţean

judeţ

atletism

V-VIII

x

x

oct.

Sf.Gheorghe

21.

Campionat Judeţean

judeţ

fotbal t.r.

V-VI

x

 

oct

Sf.Gheorghe

22.

Camp.Tetratlon Şcolar

judeţ

atletism

V-VIII

x

x

oct.

Sf.Gheorghe

23.

Campionat Judeţean

judeţ

atletism

IX-XII

x

x

oct.

Sf.Gheorghe

24.

Campionat Judeţen Cros

judeţ

atletism

 I-XII

x

x

oct.

Reci

25.

Campionat de Fotbal

judeţ

fotbal t.r.

I-II

x

 

dec

Sf.Gheorghe

26.

Campionat de Fotbal

judeţ

fotbal t.r.

III-IV

x

 

dec

Sf.Gheorghe

27.

Camp. de Fotbal-urban

judeţ

fotbal t.r.

V-VIII

x

 

dec

Sf.Gheorghe

28.

Campionat de Sah

judeţ

şah

IX-XII

x

x

dec.

Sf.Gheorghe

29.

Campionat de Sah

judeţ

şah

I-XII

x

x

dec.

Sf.Gheorghe

30.

Campionat Tenis de masă

judeţ

tenis de masă

V-VIII

x

x

dec.

Tg.Secuiesc

31.

Campionat Tenis de masă

judeţ

tenis de masă

IX-XII

x

x

dec.

Tg.Secuiesc

32.

Camp.de Handbal- urban

judeţ

handbal

V-VIII

x

 

dec.

Covasna

33.

Campionat de Handbal

judeţ

handbal

IX-XII

x

 

dec

Sf.Gheorghe

 

Sport

Tineret

Image