Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Covasna

Calendar competitional - 2010

C a l e n d a r      s p o r t i v    2 0 10

I.P1 – Programul “Promovarea sportului de performanţă”

A.Campionate naţionale – etape locale şi judeţene

Nr

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

sexul

Data

Locul

M

F

1.

Campionat national

jud

Tenis de masa

jun.III

x

x

februarie

Tg.Secuiesc

2.

Campionat national

jud

Tenis de masa

jun II

x

x

februarie

Tg.Secuiesc

3.

Campionat naţional -Cros

jud

Atletism

copii I,II, jun.III,II

x

x

martie

Reci

4.

Campionat naţional

jud

Atletism

copii I,II

x

x

aprilie

Sf.Gheorghe

5.

Campionat naţional

jud

Atletism

jun. I-III

x

x

mai

Sf.Gheorghe

6.

Campionat naţional

jud

Gimnastica

copii

x

 

mai

Sf.Gheorghe

7.

Campionat naţional

jud

Gimnastica

jun

x

 

iunie

Sf.Gheorghe

8.

Campionat naţional

jud.

Lupte libere

junII,copii

x

x

sept.

Sf.Gheorghe

9.

Campionat naţional cros

jud

Atletism

S,T,jun. I.

x

x

octombrie

Sf.Gheorghe

B.Alte competiţii locale, judeţene, interjudeţene

Nr

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

sexul

Data

Locul

M

F

1.

Cupa de iarna

jud.

Şah

sen

x

 

feb.-mart.

Sf.Gheorghe

2.

Cupa Tg.Secuiesc

interjud

Hochei pe gheaţă

copii

x

 

feb.

Tg. Secuiesc

3

Campionat jud. -retur

mun.

Baschet

seniori

x

 

ian-mai

Sf.Gheorghe

4.

Cupa Sperantelor

jud

Gimnastica

jun.IV

x

 

martie

Sf.Gheorghe

5.

Cupa Nagy Mozes

interjud

Handbal

jun

 

x

apr.

Tg.Secuiesc

6.

Concurs ALUTA

interjud

Atletism

copii

x

x

mai

Sf.Gheorghe

7.

Concurs ALUTA

interjud

Atletism

jun.

x

x

mai

Sf.Gheorghe

8.

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Baschet

jun

x

x

mai

Sf.Gheorghe

9.

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Handbal

jun

x

x

mai

Sf.Gheorghe

10.

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Arte martiale

toate

x

x

mai

Sf.Gheorghe

11.

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Tenis

toate

x

x

mai

Sf.Gheorghe

12.

Cupa Tg. Secuiesc

interjud

Judo

jun.

x

x

mai

Tg.Secuiesc

13.

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Şah

sen

x

 

mai

Sf.Gheorghe

14.

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Calarie

 

x

x

mai

Sancrai

15.

Concurs Accelerare

interjud

Auto-moto

sen

x

 

mai

Sf.Gheorghe

16.

Zilele KSE

interjud

Baschet

jun.

x

x

mai

Tg.Secuiesc

17.

Cupa C.Brancusi

jud

Judo,arte mart.

 

x

x

mai

Sf.Gheorghe

18.

Cupa Ziua copilului

jud

Baschet

copii

x

x

iun.

Sf.Ghe-Tg.Sec.

19.

Cupa Micul Samurai

interjud

Judo

copii

x

x

iun.

Sf.Gheorghe

20.

Cupa Pntru Comunitate

interjud

Tenis

toate

x

x

iun.

Sf.Gheorghe

21.

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

Echitaţie

 

x

 

iulie

Sancrai

22.

Cupa de Vară

jud

Şah

sen

x

 

aug.

Sf.Gheorghe

23.

Memorialul Baczoni Pal

interjud

Lupte libere

copii,

x

x

sept.

Sf.Gheorghe

24.

Festival Off  Road

interjud

Auto

sen

x

 

sept.

Covasna

25.

Campionat jud -tur

jud

Baschet

seniori

x

 

oct.-dec

Sf.Gheorghe.

27.

Memorial Bogdan Antal

interjud

Baschet

jun

x

x

oct.

Sf.Gheorghe

28

Cupa Peter Laszlo

interjud

Atletism

jun.

x

x

oct.

Sf.Gheorghe

29.

Campionat  jud.  -tur

jud

Baschet

copii

x

x

oct.-noi

Tg.Secuiesc

30.

Cupa pt comunitate II-a

interjud

Tenis de camp

toate

x

x

oct.

Sf.Gheorghe.

31.

Cupa Master

interjud

Karate-do

toate

x

x

oct

Covasna

32.

Cupa  Tg.Secuiesc

interjud

Tenis de masa

jun

x

 

oct

Tg.Secuiesc.

33.

Memorialul Dr.Elekes Dezso ed.XXXX

jud

Şah

sen

x

 

oct-dec.

Sf.Gheorghe.

34.

Cupa Moş Nicolae

interjud

Judo

jun

x

x

Dec.

Tg.Secuiesc.

II.P2 – Programul “Sportul pentru Toţi”

A.Acţiuni/Activităţi în colaborare cu federaţia “Sportul pentru Toţi” 

Nr

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

Sexul

Data

Locul

M

F

1

Cupa”Pentru Comunitate”-ed.de vara

interjud

tenis

toate

x

x

iunie

Sf.Gheorghe

2.

Cupa Copiilor

jud.

minifotbal

copii

x

 

mai-iunie

Sf.Gheorghe

3.

Ziua mersului pe jos

jud.

 

toate

x

x

oct

Sf.Gheorghe

B.Acţiuni/Activităţi proprii

Nr

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

sexul

Data

Locul

M

F

  1.  

Memorialul

Kelemen Attila

judeţ

tenis de masă

sen

x

x

ian.  30

Tg.Secuiesc

  1.  

4. Winter Cup

interjud

automobilism

sen

x

 

ian.  23

Covasna

  1.  

Serbarile Zăpezii

jud

automobilism

schi, sanie,

toate

x

x

februarie

Comandau

  1.  

Cupa ISJ  et.I-a

judet

atletism

gimnaziu

x

x

februarie

Baraolt

  1.  

Ştafeta 1848/49

interjud

atletism

toate

x

x

martie

Har-Cov

  1.  

Cupa ISJ et.II-a -cros

judet

atletism

I -IV

x

x

martie

Reci

  1.  

Cupa Trei Scaune et.-I

jud

gimnastică

copii

x

x

martie 20

 Baraolt

  1.  

Ziua de alergare

Gall Lajos  XX

internaţ

atletism

toate

x

x

apr.

Sf.Ghe.

  1.  

Mesajul meu antidrog prin sport

jud.

fotbal t.r.

copii,jun.

x

 

apr.

Sf.Ghe

  1.  

Cupa Baraoltului  ed.XII

internat

dans, gimnastica

gimnaziu, liceu

x

x

apr.

Baraolt

  1.  

Cupa Delfin

locală

înot

copii,jun

x

x

apr.

Sf.Ghe.

  1.  

Cupa  Torpy

interjud.

tenis

copii,jun.

x

x

apr.

Sf.Ghe.

  1.  

Cupa Primăverii

jud

cros

copii,jun

x

x

apr.

Covasna

  1.  

Cupa ISJ  et.III-a

judet

atletism

I - XII

x

x

mai

Sf.Ghe.

  1.  

Cupa Trei Scaune et.-II

jud

gimnastică

copii

x

x

mai

 
  1.  

Cupa Generaţiilor

jud

inot

toate

x

x

mai

Sf.Ghe.

  1.  

Cupa Sf.Gheorhge

jud

duatlon

toate

x

x

mai

Sf.Ghe.

  1.  

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

handbal

veterani

x

 

mai

Sf.Ghe

  1.  

Cupa Sf.Gheorghe

jud

badminton

copii;jun

x

x

mai

Sf.Ghe.

  1.  

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

tenis

toate

x

x

mai

Sf.Ghe.

  1.  

Cupa Sf.Gheorghe

jud

Tenis cu picorul

seniori

x

 

mai

Sf.Ghe.

  1.  

Ziua Internationala fara Tutun

jud

inot

gimnaziu, liceu

x

x

mai

Sf.Ghe

  1.  

Crosul  Olimpic

jud

atletism

toate

x

x

mai

Sf.Ghe

  1.  

Zilele Orasului Baraolt

jud

automobilism atletism, fotbal, skandenberg, handbal, tenis, tenis de masa

toate

x

x

mai

Baraolt

  1.  

Concurs de biciclete

jud

ciclism

copii

x

x

iunie

Tg.Secuiesc

  1.  

Cupa Ziua copilului

jud

baschet

copii

x

x

iun.

Sf.Ghe.-Tg.Sec.

  1.  

Trofeul Pui de Brad

interjud

orientare

copii

x

x

iun.

Înt.Buz.

  1.  

Ziua Internationala Antidrog

jud

tenis

toate

x

x

iunie

Sf.Ghe.

  1.  

Zilele comunei Ghelinta

jud

minifotbal, popice

toate

x

 

iunie.

Ghelinta

  1.  

Cel mai puternic sat

interjud.

 

toate

x

x

iunie

Ozun

  1.  

Zilele comunei Ojdula

jud

cros,minifotbalbaschet

toate

x

x

iulie

Ojdula

  1.  

9. Zilele Idol

interjud

automobilism

toate

x

 

iulie

Tg.Sec

  1.  

Campionatul Veteranilor

jud

tenis

veterani

x

 

iulie

Sf.Ghe.

  1.  

Semimaratonul

Sfântu.Gheorghe ed.8-a

interjud

atletism

toate

x

x

iulie

Sf.Ghe

  1.  

Zilele Orasului Covasna

jud

automobilism, atletism, minifotbal, karate, tenis de masa, sah

toate

x

x

sept.

Covasna

  1.  

Zilele Orasului Tg.Secuiesc

jud

automobilism,streetball, atletism, baschet, minifotbal, popice, tenis de masa, sah

toate

x

x

sept.

Tg.Sec.

  1.  

Zilele orasului Intorsura Buzaului

jud

atelaje,cros, minifotbal

toate

x

x

sept.

Int.orsura

Buzaului

  1.  

Memorialul Grecu Stelian

interjud

baschet

jun

x

 

sept

Tg.Secuiesc

  1.  

Campionatul Veteranilor

jud

tenis

veterani

x

 

sept

Sf.Ghe.

  1.  

Cupa Erdovidek

Jud.

cros

toate

x

x

oct.

Baraolt

  1.  

Cupa Gabriela Rotis

interjud

handbal

jun IV

 

x

oct

Sf.Ghe

  1.  

Cupa Covasna

jud.

Inot

toate

x

x

noi.

Sf.Ghe.

  1.  

6. Off Road Trophy

interjud

automobilism

sen

x

 

noi

Covasna

  1.  

Ziua Nationala Fara Tutun

jud

cros

gimnaziu

x

x

noi.

 Sf.Ghe

  1.  

Cupa Unirii

interjud.

fotbal  fete

liceu

x

x

dec.

Sf.Ghe

  1.  

Crosul Mos Nicolae

jud

atletism

gradinita, Cl.I-IV

x

x

dec

Sf.Ghe

  1.  

Cupa de Craciun

jud.

Inot

copii,jun.

x

x

dec

Sf.Ghe

  1.  

Cupa Mos Nicolae

jud

handbal

copii,jun

x

x

dec

Baraolt

C.Campionate şcolare – etape locale şi judeţene

Nr

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

sexul

Data

Locul

M

F

1.

Cupa Liceelor

localit

fotbal

IX-XII

x

 

ian.  16

Sf.Ghe- Tg.Sec.

2.

Cupa Liceelor

judeţ

fotbal

IX-XII

x

 

ian  24

Sf.Ghe

3.

Campionat de Gimnastică

judeţ

gimnastică

I-IV;V-VIII

x

x

febr.

Sf.Ghe

4.

Cupa Liceelor

judeţ

handbal

IX-XII

x

x

febr.

 

5.

Campionat de Fotbal -urban

judeţ

fotbal t.r.

I-IV

x

 

febr.

Sf.Ghe

6.

Campionat de Fotbal -rural

judeţ

fotbal t. r.

I-IV

x

 

febr.

Ozun

7.

Cupa Liceelor

judeţ

baschet

IX-XII

x

x

febr.

 

8.

Campionat de Handbal urban

judeţ

handbal

V-VIII

x

x

febr.

Tg.Sec

9.

Campionat de Schi

judeţ

schi alpin

V-XII

x

x

febr.

 

10.

Cupa Liceelor

Jud.

Tenis de masă

IX-XII

x

x

feb 28

Tg.sec

11.

Campionat de Fotbal –urban

judeţ

minifotbal

V-VIII

x

 

martie

Tg.Sec.

12.

Campionat de Fotbal –rural

judeţ

minifotbal

V-VIII

x

 

martie

Cernat

13.

Campionat de Fotbal

judeţ

fotbal t.r.

IX-XII

x

 

martie

Sf.Ghe

14.

Campionat de Volei

judeţ

volei

V-XII

x

x

martie

Sf.Ghe

15.

Campionat de Baschet

judeţ

baschet

V-VIII

x

 

martie

Sf.Ghe

16.

Campionat de Baschet

judeţ

baschet

V-VIII

 

x

martie

Sf.Ghe

17.

Campionat de Handbal

judeţ

handbal

IX-XII

x

 

martie

Tg.Sec

18.

Cupa Liceelor

judeţ

fotbal t.r.

IX-XII

 

x

martie

Sf.Ghe

19.

Campionat de Handbal

 -urban

judeţ

handbal

V-VIII

x

 

martie

Baraolt

20.

Campionat de Handbal

judeţ

handbal

IX-XII

 

x

aprilie

Baraolt

21.

Campionat Judeţean

judeţ

baschet

licee, şcoli.prof.

x

x

febr.-martie

Sf.Ghe

22.

Campionat de Badminton

judeţ

badminton

V-VIII

x

x

aprilie

Sf.Ghe

23.

Campionat de Badminton

judeţ

badminton

IX-XII

x

x

aprile

Sf.Ghe

24.

Cupa Liceelor

judeţ

atletism

IX-XII

x

x

aprilie

Sf.Ghe

25.

Campionat de Fotbal

judeţ

fotbal t. R.

IX-XII

 

x

mai

Sf.Ghe

26.

Campionat Judeţean

judeţ

atletism

V-VIII

x

x

oct.

Sf.Ghe

27.

Camp.Tetratlon Şcolar

judeţ

atletism

V-VIII

x

x

oct.

Sf.Ghe

28.

Campionat Judeţean

judeţ

atletism

IX-XII

x

x

oct.

Sf.Ghe

29.

Campionat Judeţen Cros

judeţ

atletism

 I-XII

x

x

noi.

Reci

30.

Campionat de Sah

judeţ

şah

IX-XII

x

x

dec.

Sf.Ghe

31.

Campionat de Sah

judeţ

şah

V-VIII

x

x

dec.

Sf.Ghe

32.

Campionat Tenis de masă

judeţ

tenis de masă

V-VIII

x

x

dec

Sf.Ghe

33.

Campionat Tenis de masă

judeţ

tenis de masă

IX-XII

x

x

dec

Sf.Ghe

Sport

Tineret

Image