Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Covasna

Calendar competitional - 2009

 C A L E N D A R   S P O R T I V   2 0 0 9

I.P1 – Programul “Promovarea sportului de performanţă”

A.Campionate naţionale – etape locale şi judeţene

Nr. crt.

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

sexul

Data

Locul

Cine organizează

M

F

1.

Campionat naţional individual

jud.

Tenis de masa

jun;sen

x

 

07.02.

Tg.Sec.

Cl.Nagy Mozes+DSJ

2.

Campionat naţional cros

jud.

Atletism

j.II,copii I,II

x

x

martie

Sf.Ghe

AJA+DSJ

3.

Campionat national

jud

Tenis de masa

cadeti

x

x

12.04.

Tg.Sec

Cl.Nagy Mozes+DSJ

4.

Campionat naţional

jud

Atletism

copii I,II

x

x

28.04.

Sf.Ghe

AJA+DSJ

5.

Campionat naţional -retur

mun.

Baschet

retur

x

 

apr.mai

Sf.Ghe

AJB+DSJ

6.

Campionat naţional

jud.

Atletism

J.I-III

x

x

23.05.

Sf.Ghe.

AJA+DSJ

7.

Campionat naţional

jud

Gimnastica

copii

x

 

mai

Sf.Ghe.

DSJ

8.

Campionat naţional

jud

Gimnastica

jun

x

 

iunie

Sf.Ghe.

DSJ

9.

Campionat national

jud

Tenis de masa

jun.III

x

x

7.06.

Sf.Ghe

Cl.Electrica+DSJ

10.

Campionat national

jud

Tenis de masa

copii

x

x

21.06.

Sf.Ghe

Cl.Electrica+DSJ

11.

Campionat naţional

jud.

Lupte libere

jun.II,copi

x

x

sept.

Sf.Ghe

DSJ

12.

Campionat naţional cros

jud

Atletism

S,T,J.I.

x

x

18.10.

Sf.Ghe.

AJA+DSJ

13.

Campionat naţional

jud

Baschet

copii

x

x

oct.-noi

Tg.Sec

AJB+DSJ

14.

Campionat national -tur

mun.

Baschet

seniori

x

 

noi.-dec

Sf.Ghe.

AJB+DSJ

15.

Campionat naţional pe echipe

jud

Tenis de masa

seniori

x

 

6.12.

Tg.Sec.

Cl.Nagy Mozes+DSJ

 

B.Alte competiţii locale, judeţene, interjudeţene

 

Nr. crt.

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

sexul

Data

Locul

Cine organizează

M

F

1.

Cupa de iarna

jud.

sah

sen

x

 

feb.-mart.

Sf.Ghe

Cl.de Sah

2.

Cupa Martisor

jud

judo,arte martiale

 

x

x

1.03

Sf.Ghe

Samurai+DSJ

3.

Cupa Sperantelor

jud

gimnastica

jun.IV

x

 

13.03

Sf.Ghe

CSS+DSJ

4.

Cupa Puskas –ed.XV

internat.

atletism,bowling,minifotbal,sah,tenis de masa

jun.

x

 

17.04.

Sf.Ghe

A.S.Puskas ,Dsj

5.

Concurs ALUTA

interjud

Atletism

copii

x

x

18.04.

Sf.Ghe

C.S Aluta+DSJ

6.

Cupe Minibaschet

jud

baschet

copii

x

x

mar-apr

Tg.Sec.

covasna

AJB, DSJ

7.

Concurs ALUTA

interjud

Atletism

jun.

x

x

02.05.

Sf.Ghe

C.S Aluta+DSJ

8.

Cupa Sf.Gheorghe

 

baschet

jun

x

x

mai

Sf.Ghe.

DSJ, Primarie, AJB

9.

Cupa Sf.Gheorghe

 

handbal

jun

x

x

mai

Sf.Ghe.

DSJ, Primarie

10.

Cupa Sf.Gheorghe

 

arte mart.

toate

x

x

mai

Sf.Ghe.

DSJ, Primarie

11.

Cupa Sf.Gheorghe

 

tenis

toate

x

x

mai

Sf.Ghe.

DSJ, Primarie, Tenis Club

12

Cupa Sf.Gheorghe

 

atletism

copii+jun

x

x

mai

Sf.Ghe.

AJA, DSJ

13.

Cupa Sf.Gheorghe

 

sah

sen

x

 

mai

Sf.Ghe.

DSJ, Club Sah

14.

Cupa Sf.Gheorghe

 

calarie

 

x

x

mai

Sancrai

 

15.

Concurs Accelerare

interjud

auto-moto

sen

x

 

mai

Sf.Ghe.

Club Auto, DSJ

16.

Zilele KSE

interjud

baschet

jun.

x

x

mai

Tg.Sec.

 Primarie, AJB, DSJ

17.

Cupa C.Brancusi

jud

judo,arte martiale

 

x

x

21.05

Sf.Ghe

Samurai+DSJ

18.

Cupa Ziua copilului

jud

baschet

copii

x

x

iun.

Sf.Ghe.Tg.Sec.

AJB, DSJ

19.

Cupa Micul Samurai

interjud

judo

copii

x

x

iun.

Sf.Ghe.

DSJ, Clubul Samurai OPS

20.

Cupa Rambox

interjud

tenis

toate

x

x

iun.

Sf.Ghe.

DSJ, Tenis Club

21.

Trofeul Pui de Brad

interjud

orientare

copii

x

x

iun.

Înt.Buz.

Clubul Elevilor, DSJ

22.

Cupa Copiilor

jud

atletism

copii

x

x

6.iun.

Sf.Ghe

AJA

23.

Cupa Sf.Gheorghe

 

concurs atelaje

 

x

 

iulie

Sancrai

 

24.

Cupa de Vara

jud

sah

sen

x

 

aug.

Sf.Ghe.

DSJ, Club Sah

25.

Memorialul Baczoni

interjud

lupte libere

copii, cadeti

x

x

sept.

Sf.Ghe.

DSJ

26.

Festival Off  Road

interjud

auto

sen

x

 

sept.

Cov.

Club Auto, DSJ

27.

Cupa Toamnei

jud

atletism

copii+jun

x

x

oct.

Sf.Ghe.

AJA, DSJ

28.

Memorial Bogdan Antal

interjud

baschet

jun

x

x

oct.

Sf.Ghe.

AJB, DSJ

29.

Cupa Peter Laszlo

interjud

atletism

jun.

x

x

10.oct.

Sf.Ghe

AJA

30.

Cupa “Pentru comunitate”

interjud

tenis de camp

toate

x

x

oct.

Sf.Ghe.

Tenis Club, DSJ

31.

Cupa  Tg.Secuiesc

interjud

tenis de masa

copii ,jun

x

 

24-25.10.

Tg.Sec.

Lic. Nagy Mozes, DSJ

32.

Memorialul Dr.Elekes Dezso ed.XXXIX

jud

sah

sen

x

 

oct-dec.

Sf.Ghe.

DSJ, Club Sah

33.

Cupa de Craciun

jud

sah

sen+jun

x

 

dec.

Sf.Ghe.

DSJ, Club Sah

 

 

II.P2 – Programul “Sportul pentru Toţi”

 

A.Acţiuni/Activităţi în colaborare cu federaţia “Sportul pentru Toţi” 

Nr. crt.

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

Sexul

Data

Locul

Cine organizează

M

F

1

Cupa”Pentru Comunitate”-ed.de vara

interjud

Tenis

toate

x

x

25-27.iun.

Sf.Ghe

 

2.

Cupa

jud.

minifotbal

copii

x

 

mai-iunie

Sf.Ghe

 

 

B.Acţiuni/Activităţi proprii

Nr. crt.

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

sexul

Data

Locul

Cine organizează

M

F

1.

Serbarile Zapezii

jud

schii, sanie, jocuri

toate

x

x

28.02..

Comandau

Primaria, DSJ

2.

Campionii Buzoaielor

jud

schii, orientare pe schi

copii+jun

x

x

martie

Int. Buz.

Cl. Elevilor, DSJ

3.

Cupa Primaverii

jud

minifotbal

sen

x

 

21-22.03.

Sf.Ghe.

 

4..

Ziua de alergare Gall Lajos ed. XIX

interjud

atletism

toate

x

x

aprilie

Sf.Ghe.

Cerc alerg, DSJ, Primarie

5..

Mesajul meu antidrog prin sport

jud.

fotbal t.r.

copii,jun.

x

 

apr.

Sf.Ghe

CPECA, DSJ

6

Cupa Baraoltului ed.XI

internat

dans, gimnastica

gimnaziu, liceu

x

x

18.apr.

Baraolt

Clubul Elevilor,DSJ

7.

Cupa  Torpy

interjud.

Tenis

copii,jun.

X

x

apr.

Sf.Ghe.

AJSPT

8.

Cupa Primaverii

jud

cros

copii,jun

x

x

apr.

Covasna

CL+DSJ

9.

Cupa Sf.Gheorhge

jud

inot

toate

x

x

mai

Sf.Ghe.

CL+DSJ

10.

Cupa Sf.Gheorhge

jud

duatlon

toate

x

x

mai

Sf.Ghe.

CL+DSJ

11.

Cupa Sf.Gheorghe

mun.

Fotbal tenis

jun.,sen.

X

 

mai

Sf.Ghe

CL+DSJ

12.

Cupa Sf.Ghe.

jud

badminton

copii;jun

x

x

mai

Sf.Ghe.

CL+DSJ

13.

Cupa Sf.Gheorghe

interjud

tenis

toate

x

x

mai

Sf.Ghe.

DSJ,

14.

Ziua Internationala fara Tutun

jud

inot

gimnaziu, liceu

x

x

mai

Sf.Ghe

CPECA, DSJ

15.

Zilele Orasului Baraolt

jud

atletism,fotbal, skandenberg,  handbal,tenis, tenis de masa

toate

x

x

29-31.mai

Baraolt

Primarie, DSJ

16.

Concurs de biciclete

jud

ciclism

copii

x

x

iunie

Baraolt

Primarie, DSJ

17.

Ziua Internationala Antidrog

jud

tenis

toate

x

x

iunie

Sf.Ghe.

CPECA, DSJ

18.

Zilele comunei Ghelinta

jud

minifotbal, popice

toate

x

 

27-28.06.

Ghelinta

CL+DSJ

19.

Cel mai puternic sat

interjud.

 

toate

x

x

22.06.

Ozun

CL+DSJ

20.

Zilele comunei Ojdula

jud

cros,minifotbal,baschet

toate

x

x

18-19.07.

Ojdula

CL+DSJ

21.

Semimaratonul Sf.Ghe

interjud

atletism

toate

x

x

iulie

Sf.Ghe

Cercul de alergare+DSJ

22.

Zilele Orasului Covasna

jud

atletism, handbal, minifotbal, karate, tenis de masa, sah

toate

x

x

aug.

Covasna

CL+DSJ

23.

Zilele comuniei Valcele

jud

cros,tranta, minifotbal

toate

x

x

aug.

Valcele

CL+DSJ

24.

Zilele Orasului Tg.Secuiesc

jud

streetball, atletism, baschet, minifotbal, popice, tenis de masa, sah

toate

x

x

sept.

Tg.Secuiesc

CL+DSJ

25.

Zilele orasului Intorsura Buzaului

jud

atelaje,cros, minifotbal

toate

x

x

5-6.09.

Int.Buzaului

Primarie,DSJ

26.

CampionatulVeteranilor

jud

tenis

veterani

x

 

lunar

Sf.Ghe.

T.13

27.

Cupa de Toamna

jud

inot

toate

x

x

oct.

Sf.Ghe

DSJ

28.

Cupa Covasna

jud.

Inot

toate

x

x

oct.

Sf.Ghe.

DSJ

29.

Ziua Nationala Fara Tutun

jud

cros

gimnaziu

x

x

noi.

 Sf.Ghe

CPECA, DSJ

30.

Cupa Unirii

interjud.

Baschet

liceu

x

x

dec.

Sf.Ghe

DSJ+DSJ Alba

31.

Crosul Mos Nicolae

jud

atletism

gradinita, Cl.I-IV

x

x

dec

 Sf.Ghe

Cercul de Alergare+DSJ

32.

Cupa de Craciun

jud.

Inot

copii,jun.

X

x

dec

Sf.Ghe

AJSPT

33.

Cupa Mos Nicolae

jud

handbal

copii,jun

x

x

dec

Baraolt

Primarie,DSJ

 

 

C.Campionate şcolare – etape locale şi judeţene

Nr

Denumire competiţie

(acţiune)

Etapa

Disciplina sportiva

Categ.de vârsta

sexul

Data

Locul

Cine organizează

M

F

1.

Campionat de Gimnastică

judeţ

gimnastică

I-IV;V-VIII

x

x

14-15.02

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

2.

Campionat de Fotbal -urban

judeţ

fotbal t. R.

primar

x

 

28.02.

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

3.

Campionat de Fotbal -rural

judeţ

fotbal t. R.

primar

x

 

28.02.

Ozun

I.S.J.+D.S.J.

4.

Campionat de Handbal

          -urban

judeţ

handbal

gimnaziu

x

x

28.02.F

 

Tg.Sec

 

I.S.J.+D.S.J.

5.

Campionat de Schi

judeţ

schi alpin

gimn./lice

x

x

febr.

 

I.S.J.+D.S.J.

6.

Campionat de Fotbal –urban

judeţ

minifotbal

gimnaziu

x

 

07.03.

Tg.Sec.

I.S.J.+D.S.J.

7.

Campionat de Fotbal –rural

judeţ

minifotbal

gimnaziu

x

 

07.03.

Cernat

I.S.J.+D.S.J.

8.

Campionat de Fotbal

judeţ

fotbal t. R.

Liceu

x

 

14.03.

Sf.Ghe

 

I.S.J.+D.S.J.

9.

Campionat de Volei

judeţ

volei

gimn,lic

x

x

28.02.

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

10.

Campionat de Baschet

judeţ

baschet

gimnaziu

x

 

07.03.B

 

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

11.

Campionat de Baschet

judeţ

baschet

gimnaziu

 

x

14.03 F

 

I.S.J.+D.S.J.

12.

Campionat de Handbal

judeţ

handbal

liceu

x

 

21.03.

 

Tg.Sec

 

I.S.J.+D.S.J.

13.

Campionat de Handbal

judeţ

handbal

liceu

 

x

04.04.

Baraolt

I.S.J.+D.S.J.

14.

Campionat Judeţean

judeţ

baschet

licee, şcoli prof.

x

x

28.02.B

07.03.F

Sf.Ghe.

I.S.J.+D.S.J.

15.

Campionat de Badminton

judeţ

badminton

gimn

x

x

04.04.

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

16.

Campionat de Badminton

judeţ

badminton

licee

x

x

05.04.

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

17.

Campionat de Handbal

          -urban

judeţ

handbal

gimnaziu

x

 

22.03.

Baraolt

I.S.J.+D.S.J.

18.

Campionat de Fotbal

judeţ

fotbal t. R.

Liceu

 

x

15.05.

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

19.

Pentatlon Olimpic

judeţ

atletism

gimnaziu

x

x

mai

Sf.Ghe

AOR + DSJ

20.

Cros Olimpic

judeţ

atletism

I-XII

x

x

28.05

Sf.Ghe

AOR+DSJ

21.

Săptămana Olimpică

judeţ

atletism, gimnastică, handbal, fotbal, înot, volei, lupte libere

 

x

x

25-31.05

Baraolt,tg.Sec.Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

AOR covasna

22.

Cupa ISJ  et.I-a

judet

atletism

gimnaziu

x

x

martie

Baraolt

I.S.J.+D.S.J.

23.

Cupa ISJ  et.II-a -cros

judet

atletism

I -IV

x

x

martie

Reci

I.S.J.+D.S.J.

24.

Cupa ISJ  et.III-a -stafete

judet

atletism

I-IV

x

x

mai

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

25.

Campionat Judeţean

judeţ

atletism

gimnaziu

x

x

0ct.

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

26.

Tetratlon Şcolar

judeţ

atletism

gimnaziu

x

x

oct.

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

27.

Campionat Judeţean

judeţ

atletism

liceu

x

x

oct.

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

28.

Campionat Judeţen Cros

judeţ

atletism

Cl. I-XII

x

x

oct

Reci 

I.S.J.+D.S.J.

29.

Campionat de Sah

judeţ

şah

licee

x

x

6.12

Sf.Ghe

I.S.J.+D.S.J.

Sport

Tineret

Image